• İletişim
  • 0 850 241 86 82

Pazartesi - Cuma (08:30 - 20:00)

UDENTO CONCEPT

MAKALELER

Toplumumuzda ağız ve diş sağlığı problemleri sıklıkla görülmektedir. Bu durum hem ağız bakımının   yetersizliğinden hem de ağız bakımı ve beslenme konusunda doğru sanılan yanlış uygulamalardan kaynaklıdır. Bu nedenle bu yazımızda ağız ve diş sağlığı ile ilgili bazı bilgiler aktaracağız.

Diş çürüğü bakterilerin sebep olduğu bir hastalıktır. Öncelikle çürük yapan bu bakterileri dişlerin yüzeyinden mümkün olduğunca uzak tutmamız gerekir. Bu bakteriler karbonhidratları parçalayarak dişleri çürütürler. İkincil olarak da şekerli ve asitli gıda tüketim sıklığını azaltmalıyız.

Dişlerimizi yumuşak, küçük ve kaliteli bir fırça ile günde iki defa fırçalamalı ve bir defa diş ipi ile yan yüzeylerini temizlemeliyiz.

Mümkünse diş fırçası gece uyumadan önce ve sabah kahvaltıdan sonra, diş ipi ise gece diş fırçaladıktan sonra ağzımızı suyla çalkalamadan önce kullanılmalı. Mümkün olmayacaksa herhangi bir zaman kullanılabilir. Önemli olan diş yüzeyinde plak oluşumunu önlemektir.

Nohut kadar macunu kılların arasına sıkıp önce çiğneyici yüzeyleri ileri geri, sonra yanağa ve dile bakan yan yüzeyleri diş etinden dişe doğru süpürme hareketiyle fırçalamalıyız.

Dişlerin birbirine bakan yan yüzeylerini temizlemek için 40-50 cm lik bir diş ipi koparılır ve orta parmaklara sarılarak sabitlenir. İki orta parmak arasında kalan 15-20 cm lik kısım ise baş ve işaret parmakları ile tutularak yan yüzeyler temizlenir. İki diş arasına ipi yerleştirir iken ip sırayla önce bir dişe yaslanıp o dişin yan yüzeyini temizlemek için diş etine doğru hareket ettirilir ve yüzeyi sıyırarak çıkartılır, ip  tamamen iki diş arasından çıktıktan sonra, diğer dişe yaslanıp hareket tekrarlanır. Bu şekilde tüm ara yüzler tek tek temizlenir.

Beslenme konusunda ise daha az asitli ve/veya karbonhidratlı gıdalar tüketmek hatta daha önemlisi bu gıdaların tüketim sıklığını azaltmak diş çürümelerini önlemek adına alabileceğimiz en önemli tedbirlerdir. Bununla beraber asitli ve şekerli gıdalar tükettikten sonra, diş aşınmalarına sebep olamamak için, hemen dişlerimizi FIRÇALAMAMALIYIZ. Diş fırçalama için 40-50 dk. ,asit atağı geçinceye kadar, beklemeliyiz. Hatta çürük oluşumunu önleyici gıdalar (fındık, beyaz peynir) tüketmek, yoksa bir dilim ekmek çiğneyerek mekanik temizlik sağlamak, o da yoksa bir bardak su içmek çürük oluşma riskini azaltacaktır.

Tüm bu tedbirlerin yanında düzenli olarak diş hekimi kontrolleri olası problemlerin erken teşhisini sağlayacak, kolay ve düşük maliyetli işlemlerle ağız ve diş sağlığınızın tekrar teminini mümkün olacaktır.

 

 

Alt çene eklemi (TME, temporomandibuler eklem) hastalıklarının belirtileri toplumun yaklaşık %50-75’inde görülmesine karşılık, bu şikayetle hekime başvuran hasta sayısı bu oranın çok altındadır.

Udento Concept

Meslek etiğine bağlı profesyonel ekibimizle amacımız, üst düzey teknolojik imkanlarla ve yüksek kaliteyle uygulanacak hizmetleri hastalarımıza sunmaktır.